Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti.

V časopise Paidagogos mi vyšla studie věnující se problematice definování, jako projevu konceptualizace pravdy skrze veritas. Ve studii se snažím – na příkladu informační gramotnosti – ukázat, že bychom měli spíše uvažovat o určitém předběžném uchopení, které je dynamičtější a odpovídá více řeckému přístupu skrze αληθεια. Věřím, že tato studie spíše otevírá téma vztahu ne-etitního přístupu a nedefinitivního přístupu k pravdě, v kontextu filosofie výchovy, než že by téma uzavírala nebo vyčerpávala.

Abstrakt: Studie analyzuje dva koncepty přístup k pravdě tak, jak je konstituje Heidegger – jako αληθεια a veritas. Jejich analýzu promítá do procesu definování ve vědách o výchově a vzdělávání. Ukazuje, že představa definice, jako přesného a trvalého vymezení určitého fenoménu či kategorie může být praktickou aktivitou, ale je jen málo vědecká. Na příkladu postupné proměny sebe definování konceptu informační gramotnosti studie dochází k závěru, že definice není trvalým vymezením, ale spíše praktickým komunikačním předporozuměním, které můžeme klást před sebe jako podnět k hlubší analýze. Definice mají (stejně jako pravda) rozměr dynamicky se měnící struktury reagující na prostředí, do nějž jsou zasazovány. Tento aspekt je nutné zásadním způsobem zohledňovat při budování konceptů filosofie výchovy i pedagogiky.

Černý, Michal. Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti. Paidagogos, [Aktualizováno: 2023-11-30], [Citováno: 2024-02-07], 2022, 1-2, #1. S. 3 – 36. Dostupné na www: <http://www.paidagogos.net/issues/2022/1-2/article.php?id=1>

Napsat komentář

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑