Vybrané kapitoly z fyziky a filosofie: otázky k zamyšlení

k zamyšlení.PNGK jednotlivým tématům z knihy jsme připravili otázky a texty, se kterými může čtenář pracovat. Zda půjde o učitele, které je užije pro vlastní edukační praxi, nebo o čtenáře hloubavého, který se chce podívat na některé vybrané kapitoly a hlouběji se nad nimi zamyslet necháme na uvážení každého čtenáře. Možný je obojí přístup. Současně bychom ale chtěli zdůraznit, že předložený text není návrhem konkrétních otázek nebo metodologických postupů pro školní vzdělávání, jako spíše o otázky k určitému zastavení se a zamyšlení. Není možné pro ně většinou nabídnout správnou odpověď ani vodítko, jak by měly vypadat. Snad nejlepším doporučením může být níže diskutovaná práce ve dvojicích – dobrá odpověď je taková, která argumentačně obstojí před druhým čtenářem.

Neznamená to ale, že by na všechny otázky měl mít čtenář hned hotovou, argumentačně pevnou pozici. Text je členěn mírně odlišně oproti zmiňované monografii. Zatímco v monografii jsme usilovali o jistý integrální přístup a jistou míru provázanosti, v případě otázek k reflexi a zamyšlení by takový postup nebyl zcela šťastný. Čtenář v monografii může sledovat řadu souvislostí a témat jdoucích do šíře a u jednotlivých otázek se více a systematičtěji věnovat jednotlivým partiím analytičtějším způsobem. V průběhu studia textu je možné se k otázkám vícekrát vracet a postupně odpovědi na cizelovat či rozmýšlet. V druhé části pak čtenář najde krátkou vybranou komentovanou bibliografii k jednotlivým tématům tak, aby v případě zájmu mohl sáhnout po další četbě. Snažili jsme se přitom texty vybírat takovým způsobem, aby byly pro čtenáře dostupné, zajímavé a rozmanité. Nejde tedy primárně o nejnáročnější výzkumné či vědecké články, ale o texty, které jsou na jedné straně dostatečně kvalitní, ale současně také čtenářky přístupné.

ČERNÝ, Michal. Vybrané kapitoly z fyziky a filosofie: otázky k zamyšlení. 1. vyd. Brno: Středoevropský institut P. T. de Chardina, 2018. 75 s. ISBN 978-80-270-4827-4.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s